Tradice
Vinařství na jiížní Moravě patří mezi nejstarší v Evropě; réva vinná se zde pěstuje již od dob Keltů. Vinařské tradice jižní Moravy nabízejí spoustu skvělých chutí, vůní a zážitků, které můžete objevovat po celý rok. K návštěvě vábí nejen vinohrady, památkové rezervace vinných sklepů či sklepní uličky, ale také vinařské expozice, výstavy, veletrhy či vinobraní. Kraj je navíc protkán cyklistickými vinařskými stezkami, které nabízejí neobvyklé spojení – kolo a víno. Ale nemusíte se bát – víno je sice alkohol, avšak jeho koštování je obřad, během něhož se mluví, jí i zpívá. Mezi nejsvátečnější chvíle vinohradnických obcí patří vinobraní, čas, kdy celoroční úsilí vinařů vrcholí sklizní úrody. Mezi ta nejslavnější a nejnavštěvovanější patří vinobraní Znojemské a Pálavské.
V areálu zámku ve Valticích sídlí také Národní vinařské centrum, o.p.s., které v zámeckých sklepích provozuje Salon vín České republiky. Salon vín České republiky je nejvyšší soutěží vin v ČR, zastřešuje systém nominačních soutěží. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.
Ze zajímavých vinařský akcí připomeňme březnový Valtický vinný košt, květnové Valtické vinné trhy s mezinárodní účastí, říjnové vinobraní ve Valticích nebo Svatomartinské slavnosti mladého vína, která ve Valticích probíhají v listopadu.
Folklor
V řadě oblastí jižní Moravy jsou lidové tradice patrné na každém kroku. Pestré kroje, dávné obyčeje a zapomenutá řemesla jsou součástí každodenního života. Příjemným zpestřením toulek jižní Moravou bývají také návštěvy skanzenů anebo originálních řemeslnických dílen s bohatou nabídkou stylových suvenýrů. Mužský improvizovaný tanec skočného typu – Slovácký verbuňk, který se tančí ve většině obcí na Slovácku se stal nemateriálním dědictvím lidstva zapsaným UNESCO.